Ez a weboldal sütiket használ, hogy az oldal összes funkcióját elérje. További információt az adatkezeléssel kapcsolatban az Adatvédelmi tájékoztató oldalunkon talál. Amennyiben elfogadja a sütik használatát weboldalunknak, kérjük kattintson az Engedélyez gombra.

Lényén átsugárzik az élet szeretete – 80 éves Fazekas Magdolna festőművész

2013-03-08

Sokan voltak, mégis bensőséges hangulatú volt az az ünnepség, melyen a Szolnokon élő és alkotó Fazekas Magdolna festőművészt köszöntötték nyolcvanadik születésnapja alkalmából. A Damjanich múzeum konferenciatermét tisztelők, pályatársak, a város és a kormányhivatal vezetői töltötték meg, megannyi kedves emléket felidézve Fazekas Magdolnához kapcsolódóan.

A Szolnoki Szimfonikus Zenekar Vivaldi Négy évszak című művének dallamaival köszöntötte Fazekas Magdolnát, majd Molnár László, a Szigligeti Színház szavalta el Veres Péter Én nem mehetek el innen című versét. Az alkotó a közelmúltban ajándékozta férjének, Meggyes Lászlónak 20 festményét a Damjanich múzeumnak, ezek között a képek között ünnepelték az 55 éve Szolnokon élő művészt.

Szalay Ferenc polgármester és dr. Kállai Mária kormánymegbízott művészetét, jóságát, emberségét emelték ki méltatásukban, ahogy fogalmaztak: Fazekas Magdolna lénye sajátos színt visz a Művésztelep életébe, élettel, derűvel és szeretettel megtöltve azt. Tisztelők áradta, virágcsokrok, ajándékok özöne jelezte tegnap délután, hogy a város befogadta és szereti őt, ahogyan Fazekas Magdolna is Szolnokra tér haza, itt érzi otthon magát…

 

Ő maga így vall életéről, művészetéről(Szolnokiak Szolnokról – Rotary Club, 2001):

Körülvesz a természet. Az ablakból figyelem a kertet. Ezüstös hang jelez a ködös reggelben. Cinkék röpködnek mindenfelől – pillanatok alatt fölszedik a magot, amit az előbb kiszórtam. Jönnek minden reggel – amíg kitavaszodik. Öröm tölt el, munkához látok.

A kertben nyugalom van, az utca forgalmának zaja alig zavarja meg a csendet. A városból hazaérkezve – ez a kert oázis – a fák alatt és bent a műteremben elmélyülten tudok dolgozni. A természet közelsége a nap- és évszakok változásában újabb és újabb színvarázslattal állandóan inspirál, megindít, festésre késztet.

Valamikor csak átutaztam Szolnokon – előtte az Alföldön soha nem jártam. Akkor még nem sejtettem, hogy néhány év múlva közöm lesz ehhez a városhoz.

Budapesten éltem, ott töltöttem gyerekkoromat, s váltam felnőtté. Erősen kötődöm – mint minden ember – születésem helyéhez, a régi családi otthon, szeretett szüleim emlékéhez, a testvérekhez.

Szüleim révén Dunántúlról származom. Felhőtlen, boldog nyarakra emlékszem, melyeket egy dunántúli faluban, nagyszüleimnél töltöttem hosszú éveken keresztül. Ott, kisgyermekként fedeztem fel a természetet: virágos mezőt, ahol sokat játszottunk, a kerteket, az állatokat. Számomra sok csodát rejtett magába, amely meghatározta életre szóló vonzódásomat, a szemlélődés, a rácsodálkozás képességét.

A Képzőművészeti Főiskolán hat éven át folytatott tanulmányaim végeztével kerültem Szolnokra. Ekkor – 1958-ban – lettem tagja a Szolnoki Művésztelepnek. Annak az – immár majd’ százéves - intézménynek, melynek tiszteletet érdemlő hagyományai példaadóak és megőrzendők a jelenben is a jövő számára.

Amikor idekerültem, Szolnok bensőséges hangulatú, falusias jellegű kisváros volt a Tabán zegzugos utcáival, útvesztőivel, villanó fehér falú házaival, a kertekkel, az ott élő, tevékenykedő emberekkel. A főváros mozgalmas, zajos élete után nagyon vonzott festőiségével, nyugalmával ez a vidék.

A főiskolán műtermekben dolgoztunk, belső térben, világításban. Itt, a szabad természet fény- és színfoltokban gazdag világa, a táj vonzó változatossága megragadott. A kert, a Zagyva, a parti fűzfák, a csillogó víztükör – kimeríthetetlen témagazdagságot kínált a kezdő festő számára.

Akkoriban a művésztelepről a Tisza túlsó partjáig szabadon szaladhatott a tekintet, lakóházak nem takarták a kilátást.

Számomra emlékezetes képek, impressziók: alkonyatkor, a lenyugvó nap fényében a Tisza-hídon át ballagó marhacsordák. Nagy merítőhálók a Zagyván. Ezek a hálók – mint óriási lepkék a vízen – irizáló fényben ragyogtak. Áradáskor a halászok a művésztelep kertjében is kikötötték bárkáikat. Tavasszal a parton játszó gyerekek, legelésző kecskék, az üde kertekben virágba borult fák szépsége és a sok horgász a folyón; ősszel a festői színpompába öltözött táj, télen a hóba süppedő Tabán, a befagyott Zagyva. Olykor a folyó jegén át őz, róka, fácán is betévedt a művésztelepre a fák, bokrok közé rejtőzve.

Azóta a régi Tabán is eltűnt az időben, mint ahogy a nagyrészt már csak az emlékeimben, lelkemben őrzött képek is alkotásokban megörökített motívumok.

A két folyó – párás fényeivel – mint szigetet öleli körül ezt a tájegységet, benne Szolnokot. Nem véletlen, hogy sajátos atmoszférája, varázsos színvilága, hangulatos népélete már a XIX. század közepétől megihlette, fogva tartotta az ezt a vonzó világot felfedező festőket.

A művész egyszeri és megismételhetetlen személyisége érzelmi szűrőjén keresztül érzékeli és láttatja a világot. Műveivel akkor tud hatni, ha az átélt élményből – a látványon túl – a táj lelkét képes megragadni. Ez csak akkor lehetséges, ha ahhoz a környezethez gyökerekkel kötődik, benne létezik, és a természettel bensőségesen együtt élve, annak minden rezdülésében ráérez a Teremtő rejtett jelenlétére, a harmóniára.

Több évtizede, hogy itt élek – Pest és Szolnok egyaránt otthonom volt sokáig. Ma már – bárhonnan – ide jövök haza, úgy is mint gyerekem és unokám szülővárosába. Ideköt családom, az alkotómunka öröme, amíg ez számomra megadatik.

Magyarország, benne szűkebb hazánk, Szolnok jövője is mindannyiunkon múlik: hogy az egyre beáramló szennyáradatot, a különböző formákban létező rontást meg tudjuk állítani a felnövekvő nemzedék érdekében.

Ebben a mai értékvesztett világban a pénz, a siker hajszolása, az anyag istenítése helyett a lélek, a belső értékek felé kell irányítani az ifjúságot. Lokálpatrióta az lehet, aki a hit, a tisztesség, a hazaszeretet szellemében munkálkodik. A jövőt illetően a hazai gyökerekből táplálkozva, azt őrizve lehetünk csak bizakodóak.

Vörösmarty Mihály Jóslat című költeménye felemelő sorait idézem - ma is aktuális gondolataival azonosulva:

            „… Mert még neked virulnod kell, o hon,

                  A szellemek kincsével gazdagon.

                  ( … )

             … És még neked virulnod kell, o hon,

                  Mert Isten, ember virraszt pártodon.”

 

 

VISSZA

Tisztelt Olvasó! Szolnok hírei, programjai iOS és androidos mobiltelefonjáról is elérhetők. Töltse le az alkalmazásboltból a SzolnokApp mobil alkalmazást és olvassa mobiljáról a legfrissebb szolnoki információkat!

SzolnokApp link: http://info.szolnok.hu/app

További hírek

1500-nál is több laptopot kapnak a szolnoki diákok

2024-04-30

A kormány ebben a ciklusban a magyar köznevelés digitalizációját tűzte ki célul - jelentette ki dr. Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára a hétfői notebook-átadáson.

Átadták a megújult Véső úti Sportközpontot

2024-04-26
A sport jellemformáló, olyan erényekre tanít, amelyek aztán az egész élet során elkísérhetnek és a legnagyobb küzdelmekben segítenek, ilyen az alázat, a kitartás, a fegyelem és az együttműködés - mondta Schmidt Ádám a megújult Véső úti Sportközpont ünnepélyes átadásán pénteken.

Döntött a közgyűlés: ingyenes lesz a tömegközlekedés a diákok számára

2024-04-25
Szeptember 1-jétől ingyenessé válik a helyi tömegközlekedés a szolnoki diákok számára, de a képviselőtestület a helyi felsőoktatás fejlesztéséről, a parkolás könnyítéséről is tárgyalt csütörtökön.

Dr. Lőrincz Ambrusra emlékeznek

2024-04-25
2024. május 3-án 14 óra 30 perckor a Szolnoki Római Katolikus Temető nagy ravatalozójában szeretettel várjuk mindazokat akik ismerték és szerették, hogy közösen emlékezzünk meg róla.

Ötvenéves jubileumát ünnepli a pedagógiai szakszolgálat

2024-04-17

Fennállásának félévszázados jubileumát ünnepli a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Szolnoki Tagintézménye, ebből az alkalomból Múlt és jövő a jelenben címmel rendeztek konferenciát a városháza dísztermében.